Pregled prispevkov na temo: Strokovni prispevki

Občinski svet smo opozorili o nezakonitosti predlaganega sklepa o sprejetju tehničnega popravka 81.člena Odloka o občinskem prostorskem načrtu Občine Kanal ob Soči

  

Na dnevnem redu 24. redne seje občinskega sveta občine Kanal ob Soči dne 12.5.2022 je bil pod točko 3. dnevnega reda predlagan SKLEP o sprejetju tehničnega popravka 81. člena Odloka o občinskem prostorskem načrtu Občine Kanal ob Soči, ki ga je predlagal Salonit Anhovo d.d. Predlagatelj se je v obrazložitvi skliceval na odpravo tehnične napake v Odloku o občinskem prostorskem… Preberi več »

Poslance in politične stranke v Državnem zboru smo pozvali naj podprejo predlog zakona

  

V četrtek, 15.7.2021 bo Državni zbor na 24.redni seji obravnaval predlog zakona o sežigalnicah odpadkov in napravah za sosežig odpadkov, ki predvideva izenačitev pogojev za delovanje sežigalnic in sosežigalnic odpadkov. Sprejetje zakona bi pomenilo zagotovitev manjšega obremenjevanja okolja in večjo zaščito zdravja prebivalcev, ki živimo v okolici največje sosežigalnice odpadkov v Sloveniji. Vse poslance in politične stranke v Državnem zbiru… Preberi več »

Predlog zakona o sežigalnicah odpadkov in napravah za sosežig odpadkov: upanje za izboljšanje našega okolja in zdravja

  

V društvu Eko Anhovo in dolina Soče smo že neštetokrat opozorili na diskriminatornost veljavne okoljske zakonodaje, ki sosežigalnicam (to je industrijskim napravam, v katerih se sosežigajo odpadki, kot je na primer cementarna) dovoljuje nekajkrat večje izpuste škodljivih snovi v zrak v primerjavi z namenskimi sežigalnicami odpadkov. Posledično sosežigalnice veliko bolj obremenjujejo okolje in zdravje okoliških prebivalcev. Spomnimo: takšne so na… Preberi več »

Kaj se je dogajalo v našem okolju v letu 2019

  

Od Ministrstva za infrastrukturo in Agencije Republike Slovenije za okolje in smo pridobili poročila o izkopavanju mineralnih surovin ter proizvodnji in emisijah škodljivih snov v zrak v cementarni Salonit Anhovo v letu 2019. Prvi pregledi kažejo, da je bilo naše okolje v nekaterih ozirih deležno večjih obremenitev, kot v prejšnjih letih. V kamnolomu je bilo izkopanih za 10% več mineralnih… Preberi več »

Odzvali smo se na prispevek v časopisu Delo

  

V časopisu Delo je bil dne 30.3.2020 objavljen v Pismih bralcev prispevek dr. Petra Glaviča z naslovom “Odpadke moramo uporabiti”. Po eni eni strani se lahko strinjamo z velikim delom zapisanega, po drugi strani pa je avtor po našem mnenju podal tudi nekaj povsem zgrešenih stališč. Na primer o tem, kako naj bi bile cementne peči najboljše za sežiganje nekaterih… Preberi več »

Kako cementarne sosežigajo “v skladu s predpisi”

  

Danes je že vsem znano, da veljavni predpisi omogočajo cementarnam pri sosežiganju odpadkov nekajkrat večje koncentracije izpustov v zrak v primerjavi s sežigalnicami – ne glede na to če cementarna v peči “sosežiga” tudi samo odpadke. Tako je tudi pri cementarni Salonit Anhovo: dovoljene so 2x večje emisije skupnega prahu, 5x večje emisije organskih snovi TOC, 2,5x večje emisije dušikovih… Preberi več »

Poziv zdravnikov in zobozdravnikov širše Goriške regije ter Zdravniške zbornice Slovenije odločevalcem

  

V javnosti odmeva poziv, ki so ga zdravniki in zobozdravniki širše Goriške regije in Skupščina Zdravniške zbornice Slovenije naslovili na državne organe, ki odločajo o posegih v okolje, predvsem na Ministrstvo za okolje in prostor ter Agencijo RS za okolje. Odločevalce pozivajo k bolj odgovornemu pristopu do okoljske problematike in pri tem opozarjajo na potencialne vplive onesnaženega okolja na zdravje… Preberi več »

Odzvali smo se na popravek k članku v časopisu Delo

  

V časopisu Delo je bil 18.11.2019 objavljen članek z naslovom “lz Salonita se manj praši, strupov pa je več”, v katerem novinarka povzema tudi navedbe društva EKO Anhovo in dolina Soče. Na članek se je odzval Salonit Anhovo z dvema popravkoma: kratkim popravkom 20.11.2019 in daljšim popravkom 29.11.2019. V društvu menimo da se v popravkih nekatere navedbe zanika brez utemeljitve,… Preberi več »

Strokovno srečanje: Vpliv sežiganja odpadkov na okolje in zdravje

  

Slovensko zdravniško društvo – Sekcija za klinično toksikologijo in Univerzitetni klinični center Ljubljana – Center za klinično toksikologijo in farmakologijo sta organizirala 22. novembra 2019 v Ljubljani 8. srečanje o kemijski varnosti s temo: Vpliv sežiganja odpadkov na okolje in zdravje. Svoja dognanja in poglede so predstavili zdravniki, ki raziskujejo vplive na posameznih zdravstvenih področjih, pa tudi poznavalci nekaterih drugih… Preberi več »

Študija društva Eko krog: Sežiganje odpadkov v cementarnah – primer Salonit Anhovo

  

Povzemamo študijo, ki jo je v juliju 2019 pripravilo društvo Eko krog o sežiganju odpadkov v cementarnah s posebnim ozirom na cementarno Salonit Anhovo: Slovenija pripravlja spremembe zakonodaje na področju ravnanja z odpadki. V razpravi se vsiljuje lahke “rešitve” sežiga, s čemer bi bile potrebne čim manjše spremembe obstoječega sistema in obstoječih odgovornosti. Ideja o dodatnih lokacijah sežiganja dolgoročno ne… Preberi več »