Evropski register izpustov in prenosov onesnaževal (E-PRTR) je maja 2015 objavil podatke o izpustih največjih onesnaževalcev v EU za leto 2013. Med njimi so tudi podatki za Salonit Anhovo, ki so naravnost šokantni. Salonit je leta 2013 onesnažil okolje s kar 92,6 kg živega srebra (Hg), s čimer je postal absolutni slovenski rekorder. Za primerjavo, Termoelektrarna Šoštanj (TEŠ) je v tem času pridelala zgolj 10,2 kg emisij te težke kovine, kar je 9-krat manj. Zaskrbljujoče je tudi dejstvo, da je Salonit v samo dveh letih povečal to škodljivo emisijo za kar 482%, kar jasno dokazuje, da se, skladno s povečevanjem deleža sežganih odpadkov, izredno povečujejo tudi negativni vplivi na okolje, na kar opozarjamo v društvu EKO Anhovo in dolina Soče.
Ob tem je pomembno poudariti, da je živo srebro zgolj ena izmed številnih škodljivih emisij, ki nastajajo pri sežigu oz. sosežigu različnih odpadkov in se z ARSO IPPC dovoljenjem zakonito sproščajo v okolje. V preteklih letih je bil v Anhovem že analiziran vzorec prsti, kjer smo brez konkurence postali absolutni državni prvaki, saj je koncentracija živega srebra v analiziranem vzorcu za skoraj 4-krat presegla opozorilno vrednost. Zanimiva je tudi primerjava z bližnjo Novo Gorico, kjer je odvzet vzorec vseboval kar 29-krat manjšo količino živega srebra.

Živo srebro v tleh (vir: Raziskave onesnaženosti tal Slovenije 2004, Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani, str. 34)
VIRI:
The European Pollutant Release and Transfer Register (E-PRTR)
Raziskave onesnaženosti tal Slovenije 2004, Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani


